Mnohé dnešné deti sa v hračkách doslova topia. Dostávajú ich pri každej príležitosti od rodičov, prarodičov, ďalších príbuzných i kamarátov. Dostávajú ich dokonca i v škôlke a neskôr v škole. Hračky na deti skáču aj z jedla a sladkostí. Nie je to však vždy iba výhoda!
Príliš mnoho hračiek spôsobuje, že rodičia už nemajú čím prekvapiť svoje deti na Vianoce alebo na narodeniny. Často si kladú otázku: „Čo mu máme kúpiť? Veď má všetko!“ Ak uvažujete, či kúpiť dieťaťu tridsiatu plyšovú hračku, päťdesiate autíčko alebo dvadsiatu bábiku, naozaj má hračiek príliš veľa. Má ich veľa aj vtedy, ak sa bojíte, že kúpenou hračkou dieťa nepotešíte. To isté platí, ak vášmu dieťaťu nevadí, keď sa nejaká hračka zničí alebo sa prejavuje voči hračkám agresívne.
Veľké množstvo hračiek deti nerobí šťastnými, ale naopak znervózňuje ich. Je veľmi ťažké sa v nich zorientovať a udržať poriadok. U niektorých detí sa to môže prejavovať až prehnaným upratovaním, iné deti na upratovanie rezignujú. Deti zahltené hračkami sa prestávajú hrať. Hra vyžaduje slobodu a priestor. Izbička zavalená autíčkami, vláčikmi, plyšovými medvedíkmi, stavebnicami a všemožnými haraburdami im to neposkytuje. Pre deti je v takomto prostredí ťažké plne sa ponoriť do hry a nechať sa ňou unášať. Ďalšie hračky ich rozptyľujú a vytrhávajú zo sústredenia.
Chcete svojim deťom pripraviť šťastné detstvo? Obmedzte množstvo hračiek v ich blízkosti! Ak už sa u vás doma nahromadilo hračiek viac než dosť, skúste sa s deťmi dohovoriť a spoločne vybrať tie, ktorých sa budú ochotné vzdať. Môžete ich potom spoločne pretriediť a darovať napríklad mladším deťom alebo charite. Osvedčenou taktikou najmä u menších detí je schovanie časti hračiek z dohľadu, čo uvoľní priestor. Po čase ich môžete zase vystriedať. Nemalo by sa to však týkať tých najmilších hračiek.