Aká je podstata života na dlh

Z rôznych zdrojov prichádzajú správy ako sa Slovenskej ekonomike darí . Ekonomika rastie rekorde rýchlim tempom, nezamestnanosť klesá k historickým číslam čo sú v celku pozitívne údaje no vzrastá aj zadlženosť domácností.  Najväčšiu časť tvoria hypotekárne úvery no vzrastajú aj spotrebné úvery.  Samotné zadlžovanie obyvateľstva podnecuje okrem ekonomicky pozitívnych ukazovateľov aj fakt, že úrokové sadzby samotných úverov sú na rekordne nízkych úrovniach. Pri týchto zmienených údajoch si väčšina ľudí povie, že kto by si predsa nepožičal keď sú úvery také lacné. Hypotekárne úvery sa dajú kvalifikovať aj ako nútené zlo pričom vždy je lepšie mať hypotéku ako bývať v podnájme. Pri spotrebných úveroch je to už viac na zváženie.

výpočet

 Za základ finančnej gramotnosti sa pokladá ak si zarábajúci človek dokáže odložiť aspoň 10 percent z platu. Takto vytvorená rezerva v dobrých časoch môže poslúžiť ako veľmi dobrý záchranný balík keď prídu zlé časy ako je strata zamestnania, dlhodobá práceneschopnosť alebo vážnejšia choroba. Istá časť populácie sa za slabšiu ekonomickú situáciu hanbí  preto že každý chce mať dobrý spoločenský status. Preto sa stalo už akýmsi štandardom že letná dovolenka bez mora ani nie je dovolenkou, na Vianoce mať pod stromčekom čo najviac darčekov a to všetko aj za cenu zadlžovania, čo však v dlhodobom horizonte môže veľmi ľahko vyústiť do finančných problémov. Podobným problémom sa dá jednoducho vyhnúť a to vytváraním finančnej rezervy, znížením výdavkov a obmedzením nákupov nepotrebných vecí.

půjčka

Za takto nastavenú spoločenskú morálku najradšej obviňujeme štát prípadne reklamné spoločnosti ale v mnohých prípadoch sme to my ľudia ktorý na sociálnych sieťach zdielaním fotografií vytvárame silný sociálny nátlak. Záleží to všetko iba od správne nastavenej spoločenskej morálky pričom je dôležité zamerať sa na hodnotové priority a nie na bezvýznamné nakúpi nepotrebných vecí. Pri dodržiavaní týchto pravidiel by sa výrazne obmedzilo aj množstvo úverov samotnej populácie.